Graterlia OS
Informacje i aktualności


<< 2017.06.19 >>

   W dniu 19.06.2017 wdrożony został pierwszy etap wygaszania wsparcia dla tunerów z procesorami SH4.

   Co to oznacza dla użytkownika tunera z procesorem SH4:

 • zostało uruchomione finalne repozytorium pakietów dla SH4 (http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/); aktualizacja systemu powinna automatycznie przełączyć system na finalne repozytorium pakietów;
 • repozytorium zawiera pełne archiwum pakietów ipk (http://graterlia.xunil.pl/repository_sh4/ipkarchive/);

 • repozytorium zostanie dostępne nawet po wygaśnięciu wsparcia dla tunerów SH4; oznacza to, że nawet po zakończeniu wsparcia będzie można zainstalować ostatni „wsad” do tunera i korzystać z repozytorium pakietów z dnia zakończania wsparcia;

 • co najmniej do marca 2018 wsparcie obejmuje aktualizacje systemowe + częściowo aktualizacje addons;

 • do dnia 01.11.2017 można przełączyć się na finalne repozytorium po prostu aktualizując system - po tej dacie trzeba będzie zrobić to ręcznie lub wgrać system od nowa (zależy co dla kogoś będzie łatwiejsze/szybsze);

<< 2017.04.21 >>

Informacja 1

   Na początek pragnę podziękować wszystkim, którzy dobrowolnie przekazali darowiznę na serwery. Niestety, mimo dużej ilości wpłat nie uzbieraliśmy potrzebnej kwoty. W związku z tym ze smutkiem informujemy, iż wsparcie dla dekoderów z SH4 w ciągu 12 miesięcy zostanie wygaszone.

   Wygaszanie nie nastąpi z dnia na dzień i nie będzie oznaczać, że każdy zostanie bez wsparcia od razu. Wygaszanie oznacza, że GOS Core, czyli sam System Operacyjny będzie otrzymywał aktualizacje z serii krytycznych (np. OpenSSL). Nie będzie natomiast innych mniejszych aktualizacji. Pozostanie również wsparcie repozytorium „addons” z dodatkami/wtyczkami/skórkami. Wsparcie repozytorium „addons” będzie utrzymane tak długo, jak się tylko uda. Być może nawet dłużej niż 12 miesięcy, jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań. Tutaj chciałbym zaznaczyć wyraźnie, iż całe wsparcie SH4, które pozostaje na co najmniej 12 miesięcy w formie, jaką opisałem wyżej, zawdzięczamy tym, co wpłacili darowiznę w tym roku na serwery. Gdyby nie oni musielibyśmy już teraz zrezygnować ze wsparcia SH4. Dlatego raz jeszcze podziękowania dla tych osób.
   Decyzja nie jest jeszcze ostateczna i może z czasem ulec zmianie. Dużo będzie zależeć tylko i wyłącznie od Was, użytkownicy GOS.

 

Informacja 2

Repozytorium „addons” opiekuje się @TomTelos. W sprawie wsparcia pakietów tam zawartych proszę pisać na PW do @TomTelos na naszym forum.

<< 2017.03.07>>

   Przyszedł ten, w sumie smutny moment, w którym drogi – moja i @j00zek/zdzisław22 – się rozeszły.
   Moja wizja GOS (sprecyzowana od powstania projektu Graterlia) jest zupełnie inna niż wizja GOS @j00zek/zdzisław22.
   Inicjatywa wyszła od @j00zek/zdzisław22. Usunięty został (na wyraźną prośbę) użytkownik @j00zek z forum. Posty tego użytkownika pozostają, ponieważ usunięcie ich groziłoby tym, że wątki stałyby się nieczytelne.
   Użytkownik @zdzisałw22 zostanie usunięty (również na wyraźną prośbę) dopiero jak @j00zek/zdzisław22 napisze, iż zakończył migrację wszystkiego, co potrzebuje w inne miejsce.
   Decyzja o przeniesieniu zasobów jest również decyzją @j00zek/zdzisaław22 i nie pozostaje mi nic innego jak zaakceptowanie tej decyzji.
   Również na prośbę użytkownika @j00zek/zdzisław22 zostały usunięte wszystkie wtyczki/dodatki/treści należące do @j00zek/zdzisław22. Nawet to, co zostało napisane dla Graterlia OS, nie może być zostawione. Niezależnie od tego, czy licencja na to pozwala, czy nie. Taka jest wola @j00zek/zdzisław22 i ja ją szanuję.

   Z mojej strony zawsze jest otwartość, jednak to ja decyduję o tym, jak wygląda Graterlia, a nie jakakolwiek inna osoba. Wielu z Was ma wgrany System Operacyjny Graterlia właśnie dlatego, że jest to coś innego. Prawdopodobnie to, iż nie akceptuje założeń dla Graterlia, było przyczyną, dla której @j00zek/zdzisław22 podjął taką, a nie inną decyzję.

   Czułem już od dawna presję wywieraną na mnie, abym zmienił wizję Graterlia na inną.
   Graterlia jednak nie powstała jako kolejny, taki sam soft dla Tunera jaki już jest, ale dlatego, że potrzebowałem właśnie czegoś takiego jak Graterlia.

   Cała sytuacja z @j00zek/zdzisław22 stała się z czasem nieznośna dla obu ze stron i trzeba było podjąć jakieś decyzje.

<< 2017.02.03 >>

   Dzisiaj zostały zaktualizowane wszystkie obrazy systemów dla SH4.

   Jeżeli wszystko będzie OK zostaną one na dłużej w sekcji pobierz – przechodzimy w tryb aktualizacji systemu na bieżąco. Tuner ma służyć do tego, do czego go stworzono, czyli oglądania telewizji/słuchania radia, a nie wiecznej zabawy „we wgrywanie oprogramowania”.

   Przy okazji aktualizacji obrazów nastąpiło kilka zmian:

 • zostały ujednolicone nazwy pakietów OSCam; jeżeli chcesz mieć pewność, że w przyszłości OSCam będzie aktualizowany, sprawdź jaką wersję masz zainstalowaną i czy nie wymaga ona zmiany na inną; sprawdzenia i korekty można dokonać z terminala lub przy pomocy „zarządzania oprogramowaniem” w menu E2 GUI;
 • usunięty pakiet graterlia-sat (ułatwiacz, z którymi kończymy raz na zawsze) zastąpił metapakiet graterlia-e2gui instalujący jedynie najpotrzebniejsze pakiety:
  enigma2, enigma2-locale-pl, enigma2-plugin-hdmicec, enigma2-plugin-diseqctester, enigma2-plugin-graphmultiepg, enigma2-plugin-networkbrowser, enigma2-plugin-openwebif, enigma2-plugin-satelliteequipmentcontrol, enigma2-plugin-satfinder, enigma2-plugin-skinselector, vsftpd;
     Celowo pakiet nie zawiera nic więcej, każdy ma podjąć decyzję samodzielnie co jest mu potrzebne. Powyższa lista pakietów powstała w oparciu, o najczęściej pobierane pakiety z repozytorium. Proszę pamiętać, iż pakiet graterlia-e2gui nie zawiera pakietu OSCam, a co za tym idzie, po jego instalacji będą działać jedynie kanały FTA. W celu obsługi czytników kart kodowych należy samemu zainstalować odpowiedni pakiet OSCam z repozytorium.
     Pakiet graterlia-e2gui należy traktować jako przykładowy, a nie konieczny do działania systemu. Zdecydowanie promujemy świadomą instalację pakietów z pominięciem metapakietu graterlia-e2gui.

<< 2017.01.18 >>

    Od dnia 2017.01.18 koniec wsparcia dla Ariva@Link 200.

    Od dnia 2017.01.18 koniec okresu przejściowego zwanego Graterlia SAT.


    W przypadku supportu dla SH4, z uwagi na brak osób testujących oprogramowanie oraz z uwagi na to, iż kilka osób z devel nie jest w stanie przetestować wszystkiego, aktualizacje będą się pojawiać rzadziej niż dla MIPS. A może znajdzie się 15 osób chcących czynnie testować?

    Podkreślę, że nie chodzi o to, że supportu nie będzie. Wręcz przeciwnie. Tyle, że pakiety będą tu trafiać rzadziej (później) niż do MIPS jak już ktoś z nas znajdzie czas na testy.

<< 2016.12.16 >>

   Graterlia OS powstała 29 czerwca 2013. Tak naprawdę zaczęło się wszystko rok wcześniej, kiedy zakupiłem przerobiony tuner ADB5800xx z oprogramowaniem Freebox (enigma2). Jak na tamte czasy tuner miał spore możliwości i był, co najważniejsze, tani. Niestety szybko nastąpiło rozczarowanie. Tuner, choć stabilniejszy i mający więcej możliwości niż używane przeze mnie wcześniej tunery (np. Fergusony) to jednak jego oprogramowanie miało, jak dla mnie, wady. Te najbardziej podstawowe to:
 • oprogramowanie tylko w wersji IMAGE, czyli to autor zdecydował, co mi jest potrzebne, a nie ja, osobiście i świadomie;
 • każdorazowa aktualizacja wiązała się z wgrywaniem wszystkiego od nowa i konfiguracją również od nowa;
 • całość była, lekko pisząc, nieświeża.

   Przeszukałem, co tylko się dało w poszukiwaniu innego oprogramowania dla ADB5800xx, ale to, co znalazłem albo było (zaznaczam, że moim zdaniem) jeszcze bardziej przesadzone (zasobożerne) albo wręcz nie do użytku. Oczywiście nie znalazłem ani jednego oprogramowania, które spełniłoby chociaż jeden z wymienionych wyżej punktów.

   Wtedy to zrodził się pomysł na zrobienie czegoś samemu. Czegoś, co umożliwi mi używanie odbiornika bez wiecznej reinstalacji wszystkiego, ustawiania co chwilę oraz czegoś, co będzie „świeższe”.

  Najpierw w grudniu 2012 powstał projekt „Freebox mod by tux”. Całość powstała w celu uporządkowania tej wersji softu. Okazało się przy okazji, że nie tylko ja mam podobne podejście do zagadnienia oprogramowania w tunerach SAT. Po sześciu miesiącach powstała Graterlia OS, czyli to, co jest obecne do dzisiaj. Z czasem uporządkowaliśmy system, całość „ubraliśmy” w paczki, a system można aktualizować bez ponownego i jakże obecnego prawie wszędzie wgrywania od nowa. Dodaliśmy też inne odbiorniki – ADB28xx, SagemCom88, Spark7162. Poniżej tabela tunerów SH4 wspieranych przez Gratgerlia OS.

<< 2016.09.16 >>

Informuję, iż ze względu:

 • na liczne przypadki wykorzystania Graterlia OS niezgodnie z jej przeznaczeniem;
 • publikowanie zmodyfikowanych wersji Graterlia OS w najprzeróżniejszych miejscach oraz sugerowania, iż oprogramowanie może służyć do nielegalnego odbioru programów telewizyjnych;
 • sprzedaży odbiorników sat ze zmodyfikowanymi wersjami Graterlia OS;
podjąłem decyzję o usunięciu wszystkich archiwalnych wersji Graterlia OS.
Od dnia 2016.09.16:
 • nie będzie można pobrać od nas żadnej archiwalnej wersji Graterlia OS;
 • nie udzielamy żadnego wsparcia dla starszych wersji Graterlia OS;
 • wszystkie wykryte przypadki nielegalnego wykorzystania Graterlia OS będą podlegały zgłoszeniu do odpowiednich służb;
 • wszystkie wykryte przypadki wykorzystania nowej wersji Graterlia OS niezgodnie z obowiązującą od 2016.09.01 licencją Graterlia OS będą również podlegały zgłoszeniu do odpowiednich służb.

Od teraz mówimy stanowcze NIE dla żerowania na czyjejś pracy. Jeżeli chcesz do czegoś wykorzystać Graterlia OS - zapytaj nas a nie publikuj co chcesz i gdzie chcesz.
 Informuje również, że każdy wykryty przez nas przypadek łamania prawa/licencji/itp. dotyczący innego oprogramowania/wtyczki/dodatku również będzie zgłaszany do odpowiednich służb oraz do autora.


Decyzja została podjęta po tym jak w wielu miejscach Graterlia OS oraz moja osoba zaczęła być kojarzona z nielegalnymi działaniami na terenie przeróżnych Państw. Nie mam pojęcia co komuś daje takie rozpuszczanie nieprawdziwych plotek.
Nigdy nie popierałem nielegalnych działań. Zaznaczone jest to wszędzie gdzie tylko się dało. Osoby odwiedzające http://forum.xunil.pl doskonale o tym wiedzą.

<< 2016.09.01 >>

Publikacja nowej wersji Graterlia OS.

UWAGA → Koniecznie przeczytaj licencje Graterlia OS (klik)

Od dzisiaj dostępna jest tylko jedna wersja Gragterlia OS. Nie będzie w przyszłości już innych wersji. System Operacyjny jest już na tyle dopracowany, iż nie ma już potrzeby mnożyć wersji Graterlia OS.

To, co oddajemy w wasze ręce to kompletnie inne podejście do zagadnienia Linuxa na tunerach satelitarnych - jest to coś na kształt dystrybucji Linuxa, a nie kompletny IMAGE zawierający wszystko lub prawie wszystko co możliwe. Graterlia OS to nic innego jak system Linux (w wersji minimalnej) + minimalna ilość zainstalowanych paczek na systemie. Graterlia OS nie jest łatwa w obsłudze (terminal Twoim przyjacielem).

Tak, tak - nie ma już wersji, które zawierają pakiety preinstalowane! Te czasy minęły bezpowrotnie. Obecnie system jest już na tyle stabilny oraz posiada na tyle dobrze przemyślaną strukturę pakietów, że nie ma sensu wszystkiego instalować ponownie – system jest przygotowany do aktualizacji, a nie ciągłej reinstalacji.

Co jeszcze trzeba zrobić w najbliższym czasie:

 • powiększyć dostępność skórek (prace trwają);
 • dodać funkcje ustawień systemowych (w pakiecie  są już stosowne narzędzia do tego jednak jeszcze nie zostały tam przeniesione wszystkie funkcje z GOS Mgr);

<< Informacje ogólne >>

   Forum → Tutaj często pojawiają się pytania, dlaczego tak, nie zaś inaczej. Już na starcie poniektórym nie podobają się pytania podczas rejestracji.
   Informuję, iż pytania podczas rejestracji były, są i będą. Dlaczego? Zabezpieczenie przeciw botom oraz tym użytkownikom, co - jakby to napisać - na forum nie powinni się rejestrować. Mowa o tych, którym nie chce się poszukać informacji. Jeżeli człowiek od początku nie chce być samodzielny, to o czymś to świadczy. Ponadto pierwsze dwa posty na forum i/lub wiadomości prywatne, z powodu identycznego jak opisałem wyżej, również obarczone są karencją dwóch wpisów. I tak musi pozostać.
   Graterlia OS → Całe przedsięwzięcie jest niedochodowe i nikt z nas nie wyłoży pokaźniej sumy pieniędzy. Przewiduje się (prawdopodobnie raz w roku) zbiórkę na serwerownię. Zbiórka będzie dobrowolna! Jak pisałem wyżej - przedsięwzięcie jest niedochodowe - a utrzymanie serwerowni z roku na rok nie tanieje.

Opublikowane 11/03/2013, 0:32:40.
Ostatnia aktualizacja 11/02/2017, 8:04:29.